www.wadowscy.dealervolvo.pl 
 
Wielkanoc 2014

Kraków, Wielkanoc 2014


W uroczystym nastroju Świąt Wielkiej Nocy,

proszę przyjąć życzenia

nadziei, wzajemnej życzliwości i wszelkiej pomyślności.

Niech ten niepowtarzalny czasa przyniesie
wiele radości i optymizmu
a także spokoju i odpoczynku w gronie najbliższych.

Wiosenna aura zaś, niech dodaje sił i energii
do tworzenia oraz realizacji wszelkich planów.

Prezes ORL
prof. dr hab. med. Andrzej Matyja

 
Sprostowanie Galicyjskiej Gazety Lekarskiej

Szanowni Państwo.

Redakcja Galicyjskiej Gazety Lekarskiej serdecznie przeprasza Pana dr med. Jacka Tętnowskiego za pominięcie Jego nazwiska na liście nowowybranych członków Naczelnej Rady Lekarskiej, reprezentujących naszą Izbę, w relacji z obrad Krajowego Zjazdu Lekarzy w najnowszym, drukowanym numerze GGL.

Pan dr med. Jackek Tętnowskiego uzyskał w głosowaniu 3 miejsce w Polsce!
Za brak nazwiska, zarówno Pana Doktora, jak i czytelników Redakcja jeszcze raz serdecznie przeprasza.

 
List do Pacjentów
Kraków, dn. 29.03.2014 r.


Szanowni Państwo, drodzy Pacjenci,

wydłużające się kolejki, zatłoczone przychodnie, brak szybkiego dostępu do lekarzy i badań specjalistycznych są Państwu powszechnie znane. Z czego to wynika? Z opieszałości lekarzy? Niekoniecznie. Z ich bezradności wobec systemu, którego są ogniwem? Zdecydowanie tak.

Służba zdrowia to tylko małe ogniwo w systemie państwowym, który nie funkcjonuje dobrze. Skutki już znamy, ale jakie są przyczyny? Przygotowaliśmy podsumowanie niektórych problemów, o których pacjenci nie zawsze wiedzą. Chcielibyśmy podkreślić, że my - Lekarze, jesteśmy po Państwa stronie. Gdzie powinniśmy szukać rozwiązania? W dialogu i wzajemnym zrozumieniu. Przede wszystkim jednak w nacisku opinii publicznej na państwowy system zarządzania służbą zdrowia.

Problem 1
NFZ nie da więcej

Pośrednikiem pomiędzy lekarzem, a ubezpieczonym pacjentem jest Narodowy Fundusz Zdrowia. On rozdziela pieniądze na leczenie w szpitalach i przychodniach. Jeśli szpital lub przychodnia przyjmie zbyt wielu chorych lub wykona zbyt dużo badań i zabiegów, NFZ odmawia pokrycia ich kosztów. To właśnie dlatego mimo np. wolnych łóżek w klinice, pacjent musi czekać na zabieg. Spróbujmy więc wspólnie doprowadzić do  zniesienia limitów NFZ w przychodniach, ambulatoriach i szpitalach.

Problem 2
Wydłużające się kolejki

Każdy człowiek chce i ma prawo do uzyskania jak najszybszej porady lekarza i podjęcia właściwego leczenia. Rozumiemy to. Rozumiemy również, że pacjenci, chcąc ominąć ciągle wydłużające się kolejki, korzystają z usług medycznych świadczonych w szpitalach, przez oddziały ratunkowe zwane SOR-ami. Pamiętajmy jednak- oddziały te mają, na zasadzie ostrego dyżuru, służyć pacjentom natychmiastową pomocą w przypadku urazu lub nagłej choroby, grożącej utratą życia lub kalectwem.  Chcielibyśmy więc prosić Państwa o nie obciążanie oddziałów ratunkowych, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne. Przedstawione przez ministra zdrowia propozycje zmian być może (choć mamy wątpliwości) poprawia sytuacje w onkologii ale na pewno nie poprawią sytuacji w pozostałych dziedzinach medycyny, tym bardziej, że skrócenie kolejek w jednym zakresie spowoduje wydłużenie w innym.

Problem 3
Coraz droższe leki

Fundusz Zdrowia wymaga od nas - Lekarzy, podpisania umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane. Przepisy są skomplikowane. Ten sam lek może być refundowany, częściowo refundowany bądź nierefundowany w ogóle - wszystko w zależności od choroby. Listy leków wciąż są zmieniane - z reguły co dwa miesiące. Za pomyłkę w recepcie lekarz jest karany i to wysoko. Prosimy zatem - nie dziwcie się Państwo,  że część lekarzy nie chce podpisywać umów na wypisywanie recept na leki refundowane, a pozostali marnotrawią czas przeznaczony dla pacjenta, na żmudne analizowanie, co się komu należy.

Polska na tle Europy

Niezdrowa sytuacja służby zdrowia powoduje, że zostało nadszarpnięte zaufanie pacjentów do lekarzy. To przykre, bo starając się leczyć zgodnie z aktualną wiedzą i zaangażowaniem, wprost toniemy w biurokratycznych nakazach. Większość z nas pracuje z zaangażowaniem, oddaniem i poświęceniem będąc wiernymi przysiędze Hipokratesa: „Dobro pacjenta najwyższym celem!” Prawdziwym lekarstwem na choroby polskiej służby zdrowia są: zmiany w przepisach, zwiększenie liczby lekarzy i przede wszystkim zwiększenie nakładów na zdrowie. Bo jak na razie Polska przeznacza zaledwie 740 euro na jednego mieszkańca i źle wypada na tle swoich europejskich sąsiadów. Wydatki na zdrowie przypadające na jednego mieszkańca Europy wynoszą średnio w 28 państwach UE – 2028 euro. W Niemczech – 2813 euro, Austrii – 2359 euro, Wielkiej Brytanii – 2240 euro. Nawet biedna Grecja przeznacza na obywateli swojego państwa po 1736 euro. A nasi najbliżsi sąsiedzi Czechy  -  1281 euro i Słowacja – 1032 euro. Za Polską już jest tylko Łotwa. Czy koniecznie chcemy dać się jej wyprzedzić? Bez nacisku opinii publicznej, a więc Was, Drodzy Pacjenci, tak się właśnie stanie.

Jak zmienić tę sytuację?

Drodzy Pacjenci. Raz po raz piszemy o nacisku opinii publicznej, o tym, byście nas wsparli, pomogli w dokonaniu zmian. Pamiętajcie proszę o Waszym i Naszym zdrowiu podczas zbliżających się wyborów. Tylko wspólne działanie polityków wszystkich opcji może zmienić obecną sytuację.

 

Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie

 Pobierz List do Pacjentów

 
Galicyjska Gazeta Lekarska nr 2/139 (marzec, kwiecień 2014)

n201402Zapraszamy do lektury wiosennej Galicyjskiej Gazety Lekarskiej
W numerze m. in.:

 • XII Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy - relacja własna (8)
 • Klauzula sumienia w praktyce lekarskiej - krótki przegląd stanowisk (11)
 • Zamieszanie wokół dyrektywy transgranicznej (J. Grzelak-Hodor) (15)
 • Jak skrócić kolejki do lekarzy w trzy miesiące? (F. Ratkowski) (17)
 • Relacja z posiedzeń ORL (19)
 • Konsultanci wojewódzcy w Izbie (22)
 • Mapa drogowa informatyzacji w ochronie zdrowia (D. Dziubina) (23)
 • Kontrowersje w pediatrii (F. Ratkowski) (25)
 • Niekorzystne interakcje leków przeciw-zakrzepowych (J. Woroń, R. Korbut) (26)
 • 100-lecie Podhalańskiego Szpitala JP II w Nowym Targu - S. Ciepły (27)
 • XXXI Zjazd Pielęgniarek i Położnych (31)
 • Wieczór poezji Waldemara Hładkiego - i rozmowa (S. Ciepły) (36)
 • Jak lekarze stworzyli Zakopane (cz. II) - B. Kaczkowska (43)
 • IX Zimowe Igrzyska Lekarskie - M. Jachymiak (48)
 • Seniorzy jadą na Huculszczyznę (50)


 
 
Nowe zasady zaopatrzenia w refundowane wyroby medyczne
Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia uprzejmie informuje, że od dnia 1 stycznia 2014 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2013, poz. 1565). Treść ww. rozporządzenia dostępna jest na stronie: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2013/1565/1 

Nowe rozporządzenie wprowadza nowe zasady zaopatrzenia w refundowane wyroby medyczne, w tym: nowe nazewnictwo, nowe oznaczenia – kody (litera grupy głównej oraz liczba porządkowa odpowiadająca zlecanej pozycji np. A1 – protezowa wkładka do buta uzupełniająca stopę – do zwykłego obuwia), nowy wykaz asortymentowy, nowe limity i procentowe udziały refundacji w odniesieniu do limitów cenowych, nowe kryteria przyznawania, nowe okresy użytkowania dotyczące wyrobów medycznych i ich napraw oraz nowe wykazy osób uprawnionych do ich wypisywania (lekarzy i felczerów) poszerzone o pielęgniarki i położne ubezpieczenia zdrowotnego.
 
W związku z powyższym i obowiązkiem wypisywania począwszy od 1 stycznia 2014 r. zleceń lekarskich na zaopatrzenie w refundowane wyroby medyczne zgodnie z nowymi przepisami uprzejmie prosimy o zapoznanie się z ww. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Równocześnie informujemy, że zlecenia wypisane po 01.01.2014 r. niezgodnie z nowymi przepisami nie będą potwierdzane do refundacji ani realizowane.
 
Równocześnie informujemy, że od 1 lipca 2014 r. wchodzi w życie nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy. Treść ww. rozporządzenia dostępna jest na stronie internetowej:
http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=q491&ms=383&ml=pl&mi=383&mx=0&mt=&my=767&ma=033029
 
W okresie od 01.01.2014 r. do 30.06.2014 r. zlecenia na zaopatrzenie w refundowane wyroby medyczne będą wypisywane na dotychczasowych drukach ale zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. 
 
Załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia – pdf WYKAZ REFUNDOWANYCH WYROBÓW MEDYCZNYCH
 
Wydział do Spraw Służb Mundurowych i Świadczeniobiorców
Dział ds. Środków Pomocniczych i Przedmiotów Ortopedycznych
Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 6 z 65