www.wadowscy.dealervolvo.pl 
 
Nasi kandydaci w wyborach samorządowych
16 listopada br.odbędą się kolejne wybory samorządowe. Jako obywatele wybierzemy swoich przedstawicieli do sejmików wojewódzkich i powiatowych, wśród których znajdą się - mamy nadzieję - lekarze. Postanowiliśmy przedstawić na łamach „Galicyjskiej Gazety Lekarskiej" ich kandydatury z Małopolski i Podkarpacia, mając nadzieję na ich poparcie przez nasze środowisko. Prezentujemy także kandydatów na burmistrzów i prezydentów oraz radnych większych miast.
 
Z prośbą o informacje dotyczące naszych kandydatów zwróciliśmy się do wszystkich Delegatów na Zjazd OIL oraz do naszych Delegatur. Niestety, odpowiedzi nie przyszło zbyt wiele, więc lista nasza jest najprawdopodobniej ułomna. Niemniej ryzykujemy jej przedstawienie, życząc naszym przedstawicielom powodzenia w wyborach, a także mając nadzieję, że zyskają oni poparcie naszych Czytelników.
Czytaj całość
 
Zaduszki 2014
Wszystkich Świętych i Zaduszki, to dni poświęcone przeszłości. Ale nie tylko tej z podręczników historii, ale przede wszystkim z naszej minionej codzienności. Tak każe tradycja. Tego wymaga zakodowana w każdym pamięć o przeszłości. O ludziach nam bliskich, a już Nieobecnych.  

Kto w tych dniach nie odwiedzi cmentarza? Nie złoży wiązanki chryzantem na grobie bliskich? Nie zaduma się nad czasem minionym?

Poniżej kilka zdjęć ze Starego Cmentarza na Pęksowym Brzysku w Zakopanem, wykonanych przy okazji wizyty na uroczystościach 80-lecia Szpitala im. S. Jasińskiego.
Zdjęć podyktowanych nie tylko pamięcią o Kornelu Makuszyńskim, Karolu Stryjeńskim, Stanisławie Marusarzu, Władysławie Hasiorze i 240 innych postaciach zasłużonych dla naszej historii. Warto podejść na to urwisko nad potokiem, położone nie dalej niż sto metrów od straganów na Krupówkach. Nie będzie to wizyta bezowocna.

(cis)
Czytaj całość
 
Galicyjska Gazeta Lekarska nr 5/142 (wrzesień, październik 2014)

n201405Zapraszamy do lektury nowego numeru Galicyjskiej Gazety Lekarskiej, w nim m. in.:

 • Rozmowa z prezydentem Krakowa, przed wyborami samorządowymi, o zdrowiu (7) i sylwetki niektórych kandydatów lekarzy (9)
 • Umowa o współpracy z Tarnopolem (11)
 • Dzień Serca - ogólnopolskie uroczystości w Zakopanem; rozmowa z prof. P. Podolcem (12)
 • „Polka w Europie", poświęcona m.in. opiece psychiatrycznej (J. Hodor) (16)
 • II Kongres Ratowników Medycznych, przedstawia M. Mikos (19)
 • Dr J. Woroń i prof. R. Korbut - o niepożądanych skutkach po zażyciu leków za kierownicą (23)
 • 1450 uczestników Krakowskich Dni Dializoterapii - raportuje F. Ratkowski (25)
 • 80-lecie Szpitali im. G. Narutowicza oraz im. S. Jasińskiego w Zakopanem (27-30)
 • E-rejestracja wchodzi w życie. O zasadach - pisze mgr D. Dziubina (35)
 • Co robili krakowscy lekarze w czasach I    wojny światowej? - opisuje B. Kaczkowska (42)
 • Zaproszenie na III Konkurs Nalewek Własnej Receptury (45)


 
Kilka słów o składkach
Na swoim ostatnim posiedzeniu w dniu 17 października Naczelna Rada Lekarska nie przyjęła naszego projektu uchwały (tzn. delegatów Izby Krakowskiej) zmniejszającego wysokość składki z 60 do 50 zł. Podobnie jak i na poprzednim posiedzeniu nie przyjęła wniosku J. Friedigera o wstrzymanie się z decyzją i przedstawienie Koleżankom i Kolegom jej szerokiego uzasadnienia.
 
Do nas natomiast należy przedstawienie Państwu, w jaki sposób zamierzamy wykorzystać podniesiona składkę z korzyścią dla wszystkich Lekarzy, członków naszej Izby.
 
Plan już jest gotowy. Po najbliższym Prezydium, które odbędzie się 24 października przedstawimy go Państwu na naszej stronie internetowej z prośbą o uwagi i uzupełnienia. Potem z jego realizacji będziemy się skrzętnie rozliczać!
 
Lekarze bez Granic ponownie w Polsce!

Twoje nowe miejsce pracy

Interesujesz się współpracą z Lekarzami bez Granic?
Przyjdź na wieczór informacyjny i dowiedź się więcej o możliwościach zatrudnienia i o pracy w projekcie.

Kraków
4 listopada 2014, godz. 19.00
w Centrum Dydaktyczno Kongresowym WL CMUJ,
ul. Łazarza 16 (aula A)

Chcesz już teraz złożyć aplikację?
Znajdź szczegóły na stronie www.msf.de/lekarze-bez-granic lub poprzez Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
Komunikat w sprawie obowiązku udokumentowania ubezpieczenia praktyki lekarskiej
Koleżanki i Koledzy,

W związku z otrzymanym z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przy Ministrze Zdrowia wezwaniem do uzupełnienia danych zawartych w Rejestrze Podmiotów Wykonujących działalność Leczniczą  w zakresie informacji dotyczącej posiadania polis ubezpieczeniowych przypominam, że każdy lekarz prywatnie praktykujący ma obowiązek corocznego przedstawiania organowi rejestrowemu (właściwej Izbie Lekarskiej) dokumentu potwierdzającego zawarcie obowiązkowej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej związanej z wykonywaniem praktyki lekarskiej.

Brak dopełnienia wskazanych wymagań może być uznany za rażące naruszenie warunków wymaganych do wykonywania działalności objętej wpisem co zgodnie z art. 108 ust. 2 ustawy z dnia 15.04.2011r. o działalności leczniczej może skutkować wykreśleniem praktyki z rejestru lub  nałożeniem kary pieniężnej zgodnie z art. 107 ust. 2 i 3 tejże ustawy.

Stąd też zwracam się do Koleżanek i Kolegów o pilne przesyłanie polis do rejestracji praktyk lekarskich OIL w Krakowie na adres poczty elektronicznej: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , faxem (12 619 17 03), pocztą tradycyjną lub złożenie jej osobiście.

Z góry dziękuję za wywiązanie się z obowiązku.
Łączę wyrazy szacunku
 
Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja
 
III Konkurs Nalewek Własnej Receptury
Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie wraz z Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie mają przyjemność zaprosić członków zrzeszonych w wyżej wymienionych Izbach na trzecią edycję Konkursu Nalewki Własnej Receptury
  
III Konkurs Nalewek Własnej Receptur

Odbędzie się on 28 listopada 2014 r. w Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum przy ul. Floriańskiej 25 w Krakowie. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Organizatorzy konkursu zapraszają zarówno do wzięcia udziału w rywalizacji, jak i do uczestnictwa w degustacji. Rosnąca popularność konkursu, o czym świadczą liczne zgłoszenia w roku ubiegłym pozwala przypuszczać, że kolejna III Edycja Konkursu Nalewek Własnej Receptury będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem. Liczymy, że podobnie jak w roku ubiegłym zgłoszenia napłyną do nas z całej Polski i będą sprzyjały dalszej integracji członków obu Okręgowych Izb.

W konkursie mogą wziąć udział jedynie nalewki, które nie są dostępne w sprzedaży komercyjnej. Dwie próbki nalewki w ilości po 200 ml należy dostarczyć do 27 listopada 2014 r. do godz. 15.00 do siedziby Okręgowej Izby Aptekarskiej lub bezpośrednio do Muzeum Farmacji w Krakowie, ale im wcześniej, tym lepiej.  Liczba nalewek zgłaszanych do konkursu przez jednego uczestnika jest dowolna.

Uczestników konkursu prosimy o zapoznanie się i pobranie regulaminu oraz karty zgłoszeniowej konkursu:

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!

 
Komunikat - zmiany w receptach
W dniu 4 października 2014 roku weszła w życie zmiana Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 roku w sprawie recept lekarskich (Dz. U. 2014.319 j.t. – z późn. zmn.)

Zgodnie z przyjętą nowelizacją:

 • osoba wystawiająca receptę może - podając na recepcie sposób dawkowania - przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość leku niezbędną pacjentowi do maksymalnie 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania.

 • na jednej recepcie można przepisać podwójną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych, zaś w przypadku recept, na maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę, można przepisać dziesięciokrotną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych.

 • osoba uprawniona może wystawić:
 1. do 12 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania, z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie można przepisać leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego na więcej niż 120 dni stosowania;

 2. w przypadku recept na środki antykoncepcyjne - do 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania;

 3. w przypadku recept, na maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę, można przepisać dziesięciokrotną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych.- do 16 recept niezbędnych pacjentowi do maksymalnie łącznie 120-dniowego okresu stosowania.

Podst. prawna. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2014 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich (Dz. U. 2014, poz. 1239)
 
Zasady wystawiania recept na środki psychotropowe - zmiana rozporządzenia.
W dniu 18 września br. weszła w życie zmiana Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2006 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz. U. 2006 nr 169, poz. 1216 z późn. zmn.).
 
Zgodnie z w/w przepisami:

 • recepta wystawiona na preparaty zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe zawiera, oprócz danych określonych w rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich, sumaryczną ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną słownie albo ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną słownie za pomocą ilości jednostek dawkowania oraz wielkości dawki,

 • recepta wystawiona na preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N oraz substancje psychotropowe grupy II-P, może dotyczyć takiej ilości środka lub substancji, która nie przekracza zapotrzebowania pacjenta na maksymalnie 90 dni stosowania, podając sposób dawkowania przepisanych środków odurzających lub substancji psychotropowych,

 • na preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N oraz substancje psychotropowe grupy II-P można wystawić do 3 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 90 dni stosowania.

 • jeżeli ze wskazanego przez osobę wystawiającą receptę sposobu dawkowania nie można obliczyć sumarycznej ilości przepisanych środków odurzających lub substancji psychotropowych, osoba wydająca przyjmuje, że są to dwa najmniejsze opakowania określone w wykazie leków refundowanych, a w przypadku leków niepodlegających refundacji - dwa najmniejsze opakowania dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 • co do zasady recepty, na których przepisano preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P, są realizowane nie później niż w ciągu  30 dni od daty ich wystawienia.

Link do rozporządzenia: http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1172/1
 
Stanowisko Nr 4 ORL w sprawie klauzuli sumienia
Stanowisko Nr 4
Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie
z dnia 10 września 2014 roku


Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie z głębokim niepokojem obserwuje wydarzenia ostatnich tygodni i narastającą falę krytyki wokół klauzuli sumienia.

Stoimy na stanowisku, że każdy lekarz ma do niej niezbywalne prawo. Uważamy jednak, że cierpienie chorego nie może być jego ceną, zwłaszcza, że cenę tą płaci chory a nie lekarz. Klauzula jest prawem lekarza i nie może być prawem publicznego szpitala, który powinien być zobowiązany do wykonywania wszelkich procedur medycznych zgodnie ze wskazaniami i obowiązującym prawem.

Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie uważa także, że samorząd zawodowy, do którego przynależność wszystkich lekarzy, bez względu na przekonania, jest obowiązkowa powinien zachować pełną neutralność światopoglądową i polityczną, a jego przedstawiciele powinni również w swoich wypowiedziach zachować taką neutralność.

Neutralność taka powinna obowiązywać zwłaszcza wobec postaw skrajnych, budzących wątpliwości natury etycznej, nie tylko w społeczeństwie, ale także w środowisku lekarskim. Postawy te prowokują kolejne ataki na nasze środowisko i w efekcie stanowią zagrożenie także i dla klauzuli sumienia.
 
 

Zastępca Sekretarza
Okregowej Rady Lekarskiej
w Krakowie

dr med. Bartłomiej Guzik

Prezes
Okręgowej Rady Lekarskiej
w Krakowie

prof. dr hab. med. Andrzej Matyja
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 11 z 69